555 - 1234 - 567 [email protected]

ЖАН-ЖАК РУССО

Мое дело сказать правду, а не заставлять верить в нее.


ДЖОН ХОЛМС

Довольно много чистой правды в этом мире говорится детьми.


МАРК АВРЕЛИЙ

Говорить правду - это не столько дело воли, сколько привычки.

We Our Works

Choose a profession, you love, and you will not have to work a day in your life.

На сході України вперше промарширували спадкоємці бійців дивізії "Галичина"

На сході України вперше промарширували "нащадки" бійців дивізії "Галичина"

На східних теренах України відбувся перший в історії марш на честь першої української дивізії Української національної армії "Галичина". Про це в ефірі Радіо "Свобода" повідомив один із організаторів акції Рінат Ковбасюк.

Активіст уточнив, що хода мала місце у неділю у Кривому Розі й називалася "маршем лицарської слави", присвяченому 70-річчю заснування дивізії. У ній взяло участь понад сто мешканців міста. Це були переважно представники Конгресу українських націоналістів, Української народної партії, Народного руху України та різних громадських організацій.

Учасники маршу тримали у руках жовто-сині та червоно-чорні стяги. Під час акції вони скандували: "Слава Україні! Героям Слава" та "Слава дивізії "Галичина"! Навіки слава!".

"Захід проходив центральними вулицями міста – проспектами Гагаріна та Металургів. Він завершився біля пам’ятника Богданові Хмельницькому урочистим мітингом", — розповів Ковбасюк.

За його словами, активісти пройшли містом понад 5 кілометрів. "Хоча під час ходи були дрібні провокації з боку окремих перехожих, марш відбувався цілком мирно й спокійно", – зауважив громадський діяч.

Він наголосив, що дивізія "Галичина" насамперед воювала за волю України. "Тому наше завдання було розвіяти міф про те, що "Галичина" – це якесь нацистське, гітлерівське формування. На жаль, чимало людей у Східній Україні живуть в полоні цього міфу", — зазначив Ковбасюк.

Активіст нагадав, що 1987 року в Канаді урядова комісія з розслідування воєнних злочинів на чолі з Жюлем Дешеном визнала, що не існує доказів скоєння злочинів учасниками дивізії "Галичина". Не засудив її бійців, попри вимоги Радянського Союзу, і Нюрнберзький трибунал.

"Започаткувавши таку акцію, ми сподіваємось, що інші міста на сході України підтримають нашу ідею зі вшанування вояків дивізії "Галичина", як це було з ушануванням пам’яті Романа Шухевича", – підсумував Ковбасюк.

Довідка

14-а гренадерська дивізія Ваффен СС "Галичина" (нім. 14 Division Grenadiere der Waffen-SS "Galizien") — підрозділ у складі військ Ваффен-СС Німеччини, що існував у 1943–1945 роках і був укомплектований з українців. З 19 квітня 1945 року підрозділ отримав нову назву — 1-а Українська Дивізія УНА.

Набір добровольців проводився у травні-червні 43-го тільки серед українців, що проживали на території нинішніх Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей. Пізніше в дивізію вступали представники інших регіонів, наприклад, т. зв. Волинський легіон, і навіть полонені червоноармійці.

На 18 червня 1943 р. записалося 84 тис. добровольців, 52 тис. з яких пройшли медкомісію, але у дивізію зараховано тільки 13 тисяч. Після комісування тих, що захворіли, та тих, що отримали "бронь", чисельність майбутньої дивізії становила 11,5 тис. осіб, і у листопаді 1943 р. додатково призвано ще 6 тис., так що в навчальні табори відправили 17 200 осіб. Після наближення фронту бажаючих записатися до дивізії стало набагато більше, тому що молоді залишалося або бути мобілізованим до Червоної Армії, або "йти до лісу".

Згадаймо, у 1940 щоб компенсувати військові втрати військ СС, було потрібно близько 18 тис. рекрутів. За угодою з вермахтом, СС могли отримувати тільки 2 % загального числа німецьких новобранців, що становило близько 12 тис. осіб за рік. Кількість, якої бракувало, вирішено компенсувати формуванням іноземних частин СС. Першими частинами такого роду стали частини з фольксдойче в Чехословаччині. Потім настало формування частин в країнах Бенілюксу (полк "Вестланд") і скандинавських країнах (полк "Нордланд"). Із мешканців східної Європи:7-а гірська дивізія "Принц Ойген" з фольксдойче Угорщини, Румунії і Югославії (1942); дивізія "Ськандербег" в Албанії та ін.